Tek Türkiye Forumu
Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi 2674
Tek Türkiye Forumu
Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi 2674
Tek Türkiye Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tek Türkiye Dizisi 4. Sezon

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi

2 posters
YazarMesaj
Sidar
Binbaşı
Binbaşı
Sidar

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 653
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 912
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 6
Kadın

Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi Empty
MesajKonu: Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi   Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi Icon_minitimeC.tesi Mart 27, 2010 7:57 pm

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Toplulukta, birlik ve beraberlikte rahmet var, ayrılıkta ise azabı ilahi vardır.) [Beyheki]

Birlik ve beraberlik içindeki toplum, ne kadar çoğalırsa o kadar rahmet de artar. Bir hadis-i şerif meali:
(İki kişi, bir kişiden; üç kişi, iki kişiden hayırlıdır. O halde birlik olun!) [İ. Asakir]

Hangi iş olursa olsun, toplulukla, birlik ve beraberlik içinde hareket etmekte çok faydalar vardır. Mesela toplu olarak yemek yemekte bile rahmet vardır. Bir hadis-i şerif meali:
(Yemeği, toplu olarak yiyiniz; bereket topluluktadır.) [İbni Mace]

Kendimiz çok kötü biri olsak bile, iyi kimselerin topluluğuna katılmalıyız. Bize gelecek beladan, onların içinde olunca kurtuluruz. Onlarla bir yere gidince, onlarla birlikte bizi de oraya kabul ederler. Hatta ahirette Cennete iyiler giderken, biz de aralarında isek, bizi ayırmazlar. Eshab-ı kehfin köpeği, salihlerin, iyilerin peşinden gittiği için, onları sevip bırakmadığı için Allahü teâlâ, onu salihlerle birlikte Cennete koyacağını bildirdi. Demek ki, iyilerle beraber olan kurtuluyor. İki hadis-i şerif meali:
(Allah, bir topluluğa rahmet edince, onlardan kötü birini affetmemekten haya eder.) [Ebu-ş-şeyh]

(Bir topluluğu seven, onların arasında haşrolur.) [Hadika]

Resulullah efendimiz, bu ümmetin çeşitli gruplara ayrılacağını, ancak kendisinin ve mübarek Eshabının yolunda olanların kurtulacağını bildirdi. Bu fırkaya Ehl-i sünnet vel cemaat fırkası dendi. Bu fırkada olmayanların Cehenneme gideceği yine hadis-i şerifle bildirildi. Bir hadis-i şerif meali:
(Ümmetimin âlimleri ebediyen dalalette toplanmaz. O halde, sivad-ı a’zam üzere [âlimlerin toplandığı yerde] olun; çünkü Allah’ın rahmeti cemaatle beraberdir. Bunlardan ayrılan Cehenneme gider.) [Hâkim, İbni Cerir, Hakîm-i Tirmizi]

Birlik ve beraberlik içinde olmak gerekir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Cemaatten ayrılan yüzüstü Cehenneme düşer.) [Taberani]

(Şeytan, insanın kurdudur. Sürüden ayrılan koyunu kurt kaptığı gibi, şeytan da cemaatten ayrılanı kapar. Sakın cemaatten ayrılmayın!) [Tirmizi]

(Cemaatten bir karış ayrılan, İslam halkasını boynundan çıkarmış olur.) [Ebu Davud]

(Cemaatten ayrılan yüzüstü Cehenneme düşer.) [Taberani]

Bildirilen cemaat, Ehl-i sünnet vel cemaat fırkasıdır. Herkes Ehli sünnetim diyebilir. Ehl-i sünnet olmanın ölçüsü vardır. Allahü teâlâ, İslamiyet’i doğru olarak öğrenmek isteyene, bunu nasip edeceğine söz verdi. Bunun için, (Ya Rabbi, sana inanıyorum, seni ve Peygamberlerini seviyorum. İslam bilgilerini doğru olarak öğrenmek istiyorum. Bunu bana nasip et ve beni, yanlış yollara gitmekten koru) diye dua etmeli, istihare yapmalı! Cenab-ı Hak ona doğru yolu gösterir. Allahü teâlânın sözüne güvenmeli, Ona sığınmalı. Ben nasıl olsa doğru yoldayım diye dua etmekten kaçınmamalı.

İki âyet-i kerime meali:
(Doğru yolu arayanları, saadete ulaştıran yollara kavuştururuz.) [Ankebut 69]

(Allah, kendisine yöneleni doğru yola iletir.) [Şûra 13]
http://www.gamzekarababa.net.tc
KÖMÜR PRENSESİ
Üyelik Kullanıma Kapanmıştır
KÖMÜR PRENSESİ

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 754
Nerden Nerden : İSTANBUL
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 761
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 1
Kadın

Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi Empty
MesajKonu: Geri: Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi   Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi Icon_minitimeC.tesi Mart 27, 2010 9:52 pm

allah razı olsun ablacım valla okuyunca insanın içi ferahlıyo ben bi an öle hissettim ne güzel yazmışın eline sağlık Smile

Dinimizde Birlik ve Beraberliğin Önemi
1 sayfadaki 1 sayfası